Podczas naszej misji w Ugandzie gościny udzielili Nam Franciszkanie z Munyonyo Martyr’s Shrine znajdującego się w miejscowości Munyonyo. Jest to wyjątkowe miejsce – miejsce pierwszych i jedynych męczenników afrykańskich, którzy oddali życie za wiarę. Historia męczeństwa rozpoczęła się na dworze króla Mwangi II, w Munyonyo nad Jeziorem Wiktorii. To tutaj 26 maja 1886 r. król zgromadził całą swoją służbę i oznajmił, że nie chce chrześcijan na swoim dworze. Dał im do wyboru dwie możliwości: albo zrezygnują z wiary chrześcijańskiej, albo zostaną skazani na śmierć. Wszyscy opowiedzieli się za pozostaniem przy chrześcijaństwie i nie wyparli się Chrystusa. Wśród skazanych na śmierć byli anglikanie i katolicy. Związano ich sznurami z zamiarem doprowadzenia do Namugongo, które wówczas było miejscem egzekucji ludzi w jakikolwiek sposób sprzeciwiającym się królowi. Przed śmiercią musieli pokonać ponad dwudziestokilometrową drogę, którą przemierzyli w ciągu dwóch dni, bici i znieważani.
W tym właśnie miejscu obecnie działają Franciszkanie, którzy wybudowali Bazylikę Męczenników. Jest ona dumą Ugandyjczyków, którzy wielbią to miejsce, odbywają tu pielgrzymki i nieustannie się modlą.
Franciszkanie nie tylko doprowadzili to miejsce do rozkwitu ale poszli dalej w swojej posłudze misyjnej. W nieodległej miejscowości Mattuga wybudowali szpital imienia Wandy Błeńskiej, poznańskiej świeckiej misjonarki ale przede wszystkim lekarki, która poświęciła swoje życie posłudze medycznej w Ugandzie.
Szpital posiada oddział chirurgiczny, dentystyczny, porodowy, laboratorium mikrobiologiczne. W szpitalu znajdują się także inkubatory dla noworodków, nowoczesny sprzęt USG, pracownia RTG.
Misjonarze dysponują domem wolontariusza w pełni wyposażonym dla kilkunastu osób, zaraz obok szpitala.
Szczegółowe informacje oraz termin pierwszej misji wolontariackiej będą przedstawione indywidulanie po rozmowach z chętnymi. Już teraz informujemy, że niezbędne będzie potwierdzenie uprawnień zawodowych w języku angielskim, znajomość języka angielskiego, szczepienie na żółtą febrę, oraz dużo energii i chęci do pomocy najuboższym mieszkańcom Ugandy.
© Copyright 2020 Fundacja „Africa Help” | Stworzone w ramach atwi.pl