Kategorie
Uncategorized

Brak wody – kiedyś i polski problem

Witam Państwa w Nowym Roku!

Pierwsze dwa tygodnie stycznia upłynęły nam pod znakiem wytężonej pracy na rzecz pozyskania do współpracy świata biznesu. Czekając na odpowiedzi – działamy dalej. 

Jednym z najważniejszych celów naszej fundacji na ten rok jest dotarcie do jak największej liczby mieszkańców Polski i Europy by uświadomić im, jak dużym problemem jest brak czystej wody nie tylko w Afryce, ale na całym świecie. Naukowcy biją na alarm, że zasoby wody pitnej kończą się. Obecnie ponad dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Według Fundacji Billa i Melindy Gatesów, każdego dnia umiera 1200 dzieci poniżej piątego roku z powodu złej jakości wody. To więcej niż z powodu AIDS, odry czy gruźlicy razem wziętych.

Powinniśmy przypomnieć sobie, że nie jesteśmy w elicie osób, która wyróżnia się dostępem do wody, tylko dlatego że żyjemy w Europie. Jeszcze po II wojnie światowej, Europa nie miała zintegrowanych systemów kanalizacji i wodociągów w miastach, nie wspominając o wsi. W Polsce ten proces przebiegał jeszcze wolniej. Dość wspomnieć, że jeszcze 15 lat temu w niektórych gminach podpoznańskich nie było systemu wodociągowego.

Jednak dzięki dobrej organizacji i ogromnym nakładom finansowym udało się usprawnić system wodociągów, uzdatnić wodę i doprowadzić ją do każdego domostwa. Wyeliminowało to tym samym znacząco choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę, często zabójcze dla człowieka.

Teraz my zobowiązani jesteśmy udostępniać to dobro innym, którzy nie mają wody zdatnej do picia. Co więcej, z powodu coraz to większego zanieczyszczenia środowiska, konieczności kosztownych konserwacji i wymiany starych systemów wodociągowych na nowe, a także zmniejszania się zasobów wody na całym świecie, Europie także grozi kryzys wodny! O czym alarmują naukowcy. W niektórych gminach polskich zasoby wody w studniach potrafią się wyczerpać i konieczne są nowe lokalizacje ujęć. To akurat znane firmom wodociągowym zjawisko, ale świadczące o tym, iż nawet wydobywana woda, nie jest dana raz na zawsze.

Pozostaje szukać nowych rozwiązań technologicznych i wydobywać wodę poprzez budowę studni głębinowych zapewniających ją czystą i zdrową. Takie studnie chcemy budować w Afryce.

W tym duchu łączmy się i do dzieła!

Na filmie Tanzańska codzienność. Mętna woda ze zbiornika powstałego w porze deszczowej. Posłuży do wszystkich celów codziennych po doniesieniu jej do domostwa. Przepraszamy za jakość dźwięku – pani prezes nagrała spontanicznie telefonem.