Kategorie
Projekty

Podsumowanie projektu

z cyklu „Nasz język- nasze uprzedzenia. Jak nie ranić słowami i uwierzyć w prawa człowieka” za nami.

Przypominamy, że fundacja prowadziła projekt finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania o mowie nienawiści i zagadnieniach dyskryminacji.

Mowa nienawiści

 

Ostatnie dwa miesiące Fundacja prowadziła projekt dotyczący dyskryminacji i mowy nienawiści. Organizowaliśmy dla mieszkańców Poznania warsztaty, na których przedstawialiśmy mechanizm powstawania dyskryminacji. Podawaliśmy przykłady dyskryminacji, które mają miejsce w naszym kraju, a zaproszeni goście opowiadali o dyskryminacji w krajach afrykańskich m.in. Tanzanii czy Nigerii.

Niesamowite efekty poznawcze daje wcielanie się w rolę osób dyskryminowanych. Nasi uczestnicy losowali z tzw. Torby przeznaczenia kartkę, na której wpisana była osoba dyskryminowana ze względu na jakąś cechę np. rasę czy niepełnosprawność. Następnie w grupach przygotowywali i odgrywali scenki, a pozostali uczestnicy mieli zgadnąć, na jakim tle następuje dyskryminacja. 

            Marina z Białorusi opowiadała Nam o formach dyskryminacji w stosunku do studentów, którzy pojawiają się na protestach pokojowych z Białorusi. Wielu więźniów politycznych osadzonych w koloniach karnych na wiele miesięcy a nawet lat bez procesu i respektowania podstawowych praw, to studenci.

            Aby pokazać jak nasze prawo i sądy radzą sobie z dyskryminacją zorganizowaliśmy proces symulowany na bazie rzeczywistego procesu karnego w Polsce. Sprawa dotyczyła znieważenia i nawoływania do nienawiści na tle rasowym, narodowościowym na portalu internetowym dostępnym bez ograniczeń dla każdego. Na bazie wskazówek prawnych uczestnicy przygotowali dowody, mowy końcowe i na końcu orzekli wyrok.

Krótką prezentację dotyczącą mowy nienawiści możecie obejrzeć klikając w poniższy link:

https://www.canva.com/design/DAEp_626qXA/pYUpNteGdwsRc417EUBtww/view?utm_content=DAEp_626qXA&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=sharebutton

Cykl warsztatów zakończyliśmy debatą na temat granic wolności słowa a początkiem dyskryminacji. Debata odbyła się w III Poznańskim Tygodniu Tolerancji. Tematem przewodnim było dostrzeżenie różnicy pomiędzy wolnością słowa a początkiem używania zwrotów dyskryminujących, które stają się przyczynkiem do powstawania stereotypów i uprzedzeń.

 

Dostępne są jeszcze nasze broszury „Stop dyskryminacji” . Zainteresowanych proszę o kontakt pod adresem africahelp2019@gmail.com

 

Dziękuję organizacji CIM Horyzonty za współpracę i pomoc przy organizacji wydarzeń.

Dziękuję Gościom uczestniczącym w warsztatach Pani Iwonie Kreczmańskiej, Yusufowi Kiducie, i Panu z Nigerii, który prosił o nieujawnianie nazwiska.  Wasze doświadczenia dotyczące dyskryminacji w Afryce oraz te, jakich doznaliście w Polsce pokazują Nam obraz tego, co dzieje się w naszym społeczeństwie i nie tylko.

Przypomnijmy jeszcze że niniejszy projekt finansowany był ze środków budżetowych Miasta Poznania.